Ср. Тра 29th, 2024

Історія Свята усіх закоханих, або Дня святого Валентина. Коли Валентинів день святкують в Україні?

День святого Валентина, або ж Валентинів день чи Свято усіх закоханих відзначають 14 лютого. Назва свята походить від святого Валентина, якого у цей день вшановують християни західного обряду. У 2022 році свято День святого Валентина припадає на понеділок, інформує 1+1.

Чому Свято усіх закоханих відзначають саме 14 лютого на День святого Валентина

У давні часи свята відзначали не з прив’язкою до календарної дати, а у дні вшанування святих. Оскільки на час, коли відзначають день святого Валентина, припадає період парування птахів, за однією із версій, і з’явився звичай, коли днем пізніше молоді люди шукали собі пару — дівчина вибирала собі хлопця, а той у відповідь обдаровував її.

День святого Валентина: історія та походження свята

Загалом у римо-католиків є 16 святих Валентинів і дві святих Валентини. Щонайменше троє із них були римськими мучениками: один був священником і лікарем у Римі, другий — єпископом у Терні (Італія), третій жив у Єгипті приблизно у 100–153 роках. Останній був одним із кандидатів на пост римського єпископа (тобто Папи Римського) і у своїх проповідях звеличував цінності шлюбу як втілення християнської любові.

За однієї із численних легенд, християнський священник Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського і окрім основного покликання займався природничими науками та медициною. Імператор заборонив воїнам одружуватися, щоб це не заважало їм воювати, а Валентин продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув’язнили. Після арешту Валентин, за переказами, оздоровив сліпу прийомну доньку офіцера, що його охороняв, а опісля навернув на християнство усю їх родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти голову Валентину, що і сталося 14 лютого. За переказами, Валентин до страти встиг написати листа дівчині, яку зцілив та встиг у неї закохатись, а підписав його “Від твого Валентина”.

Взагалі, у римо-католицькій церкві, до прикладу, святий Валентин офіційно вважається не покровителем закоханих, а покровителем людей, які страждають на нервові захворювання: ікони часто зображують Валентина в одязі священника або єпископа, який оздоровлює юнака від епілепсії.

У народному календарі день 14 лютого має назву Трифонів день, Трифон-Перезимник, Трифон Мишегон. Православна церква ж 14 лютого вшановує пам’ять мученика Трифона (232-250). У цей день дівчата молилися святому Трифону про хороших женихів, адже лютий – пора весіль. Заміжні ж жінки, які мріяли завагітніти, кидали у водойму букет квітів і молилися.

Одна з найбільш логічних версій походження свята — День святого Валентина у християнські часи замінив собою язичницьке свято Луперкалій (на честь бога Фавна, за іншою версією, на честь богині шлюбу, сім’ї Юнони).  496 року Папа Римський Геласій заборонив святкування язичницького свята Луперкалій, яке відзначалось 15 лютого і оголосив 14 лютого Днем святого Валентина.

Тобто, так чи інакше, в усіх культурах та традиціях цей день був пов’язаний із коханням та виявом почуттів. 

День усіх закоханих 2022: святкування та традиції

На День святого Валентина в усьому світі існують свої особливі традиції та звичаї. В Англії та Шотландії у Валентинів день молоді люди клали до мішечка відповідну їхньому числу кількість квитків, з позначеними на них іменами молодих дівчат, і кожен виймав один такий квиток. Дівчина, ім’я котрої діставалось юнакові, ставала на наступний рік його «Валентиною», а він — її «Валентином». Також, в Англії існувало повір’я, за яким перший чоловік, що його зустрічала дівчина 14 лютого, повинен був стати її Валентином, однак дівчата знайшли вихід із ситуації: цього дня вони гуляли із зав’язаними очима.

В Італії на День Святого Валентина вважають своїм обов’язком дарувати коханим солодощі, цей день так і називають — «солодкий». Поляки відвідують Познань, де за одним із повір’їв лежать мощі Святого Валентина і моляться про допомогу в любовних справах. У Німеччині Валентина вважають покровителем психічно хворих, прикрашають цього дня всі лікарні червоними стрічкамиі  проводять спеціальне Богослужіння. В Японії на День святого Валентина жінки і дівчата дарують чоловікам і хлопцям солодощі, переважно шоколад. Японці вважають, що тільки солодкий шоколад здатний передати силу кохання.

День святого Валентина в Україні

Останнім часом поширилася інформація про те, що мощі  святого Валентина зберігаються в церкві Різдва Пресвятої Богородиці в Самборі (Львівська область). Автентичність реліквії нібито підтверджує документ Папи Римського від 1759 року. Також, ім’я святого Валентина згадувалось і у Старокиївській легенді, де фігурують звичайні кияни, яким, за переказами, свята Ольга та святий Валентин допомогли зберегти та освятити кохання. 

У сучасному світі, як і в Україні зокрема, свято набуває усе більшої популярності, а разом із ним і традиція дарувати щось в цей день своїм коханим. Окрім подарунків, важливим елементом є надсилання валентинки. Валентинка – листівка, зазвичай у формі серця, яку прийнято дарувати коханим людям у День святого Валентина. Традиційний колір валентинки – червоний чи рожевий, які символізують любов та відданість. Нині Свято всіх закоханих носить суто романтичний характер. В Україні це дуже популярна дата для укладання шлюбу та заручин. 

День закоханих: свято чи маніпуляції маркетологів? Чому психологи називають День закоханих не святом, а маніпуляцією, дивіться сюжет “Сніданку з 1+1”:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *